OKULUMUZ

HAKKIMIZDA

Ülkemizde ki ilk Polis Okulu Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1907 senesinde Selanik şehrinde kurulmuştur. Akabinde;1909 senesindeiçerisinde İstanbul, Erzurum, Şam, Beyrut ve Bağdat şehirlerinde beş Polis Okulu daha açılarak eğitim - öğretime başlamıştır.

Balkan Harbi ve 1. Dünya Savaşı'nda alınan müessif mağlubiyetler sonucunda İstanbul ve Erzurum şehirlerinin haricinde ki bahsi geçen vatan topraklarının kaybedilmesiyle, bu iki şehirimizde bulunan Polis Okulları Emniyet Teşkilatı tarihi açısından özel bir anlam taşır hale gelmiştir.

Kuruluşundan bu yana ilkokul, ortaokul, lise, yüksekokul ve fakülte mezunu gibi farklı eğitim seviyelerinde gelen polis adaylarına "Polis Mektebi, Polis Okulu, Polis Meslek Yüksekokulu, ve Polis Meslek Eğitim Merkezi" adlarının altında, farklı süreçleri kapsayan formasyonlarda eğitim vererek Türk Polis Teşkilatına on binlerce Polis memuru kazandırmış olan okulumuz, milletin kendine tevdi ettiği bu asil görevine Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi Başkanlığı'nın çatısı altında  Erzurum Polis Meslek Eğitim Merkezi adıyla devam etmektedi.